Těhotenská poradna Praha

[vc_row full_width=““ parallax=““ parallax_image=““][vc_column width=“1/1″][vc_column_text]

Vážená maminko, gratulujeme Vám k radostné události, jakou je očekávání miminka. Dovolte, abychom Vás alespoň stručně seznámili s průběhem péče v naší těhotenské poradně.
Byla Vám vystavena těhotenská průkazka, která Vás bude provázet celým těhotenstvím, postupně do ní budou zapisovány výsledky všech vyšetření. Kromě zapsaných údajů Vám do ní budou zakládány i výsledky tištěné, doporučujeme je v ní nechávat. Dále dostanete zkumavku, v té budete nosit na všechny poradny vzorek ranní moči.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“2/3″][vc_column_text]

K čemu slouží těhotenská poradna

 • V naší poradně Vám budou provedeny základní testy na krevní skupinu a Rh faktor, velká pozornost je věnována screeningu protilátek, krevnímu obrazu, hladině cukru v krvi. Chováte-li v domácnosti kočku, upozorněte nás, prosím, na tuto skutečnost, abychom mohli provést i vyšetření na toxoplasmózu. V pozdější době pak budete odeslána na specializované pracoviště k vyšetření rizika vrozených vývojových vad v 1. trimestru. Další podobný test se uskuteční v období po ukončení 15. týdne gravidity dle ultrazvuku. Podrobný přehled všech laboratorních vyšetření viz těhotenská prohlídka.
 • Během prvního trimestru navštivte svého praktického lékaře a požádejte jej o krátkou zprávu o Vašem zdravotním stavu a jeho prostřednictvím si zajistěte natočení EKG křivky. Dále během těhotenství navštivte zubního lékaře. Pokud se léčíte na některém specializovaném pracovišti (oční, ortopedie, hematologie) vyžádejte si i tam zprávu o Vašem zdravotním stavu.
 • Ultrazvuková vyšetření hrazená Vaší zdravotní pojišťovnou jsou prováděna v 15., 20. a 30. týdnu těhotenství. Pokud to zdravotní stav matky či plodu vyžaduje, provádí se vyšetření i kdykoliv jindy.
 • Vzhledem k tomu, že naše zařízení je vybaveno špičkovým ultrazvukovým přístrojem, můžeme Vám nabídnout i tzv. 3D sono s možností uložení záznamu na CD. Toto vyšetření není hrazeno ZP. Ukázku vyšetření si můžete prohlédnout na našich stránkách. Další informace o vyšetření a současně i o možnosti zapojit se do individuálního nadstandardního těhotenského programu Vám poskytne Váš ošetřující lékař.
 • Od 33. týdne těhotenství provádíme kardiotokografické vyšetření akce srdeční plodu v závislosti na děložní aktivitě.
 • Vzhledem k zvýšenému počtu porodů mají pražské porodnice požadavek, aby se maminky registrovaly již ve 14. týdnu těhotenství a své rozhodnutí pak v 30. týdnu znovu potvrdily. Přesné pokyny týkající se registrace najdete na stránkách všech porodnic.
 • V péči naší těhotenské poradny budete do cca 35. týdne těhotenství, pokud Váš ošetřující lékař nerozhodne jinak. Před tímto obdobím porodnicím předáváme maminky, u kterých se objeví riziko předčasného porodu, jsou diagnostikovaná vícečetná těhotenství, hrozící gestóza..
 • Další návštěva se uskuteční po ukončení šestinedělí, kdy bude provedena běžná gynekologická kontrola. Pokud by se projevily jakékoliv obtíže během šestinedělí dostavte se na kontrolu neprodleně.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=“1/3″][vc_column_text]

tehotenska-poradna-praha

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=““ parallax=““ parallax_image=““][vc_column width=“1/1″][vc_column_text]

Pravidelné těhotenské kontroly

A co Vás čeká při pravidelných kontrolách? Nejprve se Vás ujme porodní asistentka, která provede test moči, změří vám krevní tlak a pokud se nevážíte pravidelně doma zkontroluje vaší aktuální hmotnost. Naměřené hodnoty zapíše do těhotenské průkazky. Případné zvýšení hodnot hlásí ošetřujícímu lékaři, který rozhodne o dalším postupu. Během poradny máte možnost probrat případné nejasnosti či dotazy, eventuálně se s nimi můžete obrátit přímo na lékaře. Ten bude pravidelně kontrolovat zdravotní stav váš i vašeho miminka palpačním vyšetřením, poslechově a v termínech stanovených zdravotními pojišťovnami i ultrazvukem.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Důležitá upozornění pro maminky:

 • Na každé vyšetření noste s sebou vzorek ranní moče
 • V první polovině gravidity navštivte svého praktického lékaře a požádejte ho o vydání zprávy o Vašem celkovém zdravotním stavu a o natočení EKG křivky
 • Pokud docházíte na některé specializované pracoviště, vyžádejte si od ošetřujícího lékaře zprávu o vašem aktuálním stavu (oční, diabetologie, endokrinologie, hematologie, ortopedie apod.)
 • Nechte si sanovat chrup, ošetření si nechte potvrdit v TP
 • Objednejte se na screening v I. trimestru ihned po obdržení žádanky na vyšetření, kapacita jednotlivých pracovišť je omezena
 • Ve 14+0 týdnu těhotenství se zaregistrujte ve zvolené porodnici, respektujte pokyny na jejich stránkách, ne všude je možnost elektronické registrace
 • Budete-li mít zájem o 3D/4D sono vyšetření objednejte se v období mezi 22. – 28. týdnem gravidity. Tento ultrazvuk není hrazen zdravotními pojišťovnami – viz ceník, domů si budete odnášet videozáznam a fotografii vašeho miminka
 • Máte – li vystaven doklad o dočasné pracovní neschopnosti uvádějte vždy přesnou adresu na  které budete případnou kontrolou k zastižení, dodržujte povolené vycházky
 • Žádost o peněžitou pomoc v mateřství Vám bude vystavena u nás před nástupem na mateřskou dovolenou, formulář nevydáváme s větším časovým předstihem
 • Nástup na mateřskou dovolenou si určujete sama – jedná se o období 6 – 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu
 • Na poporodní kontrolu se objednávejte po skončení šestinedělí

[/vc_column_text][vc_separator color=“grey“ align=“align_center“][vc_column_text]

Přejeme Vám, aby Vaše těhotenství probíhalo bez komplikací.
Tým pracovníků společnosti GynCare Praha spol. s r.o.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]